„Pasjonada” – realizacja projektu

pasjonada1 pasjonada

kwiecień – maj 2014 

Pasjonada to innowacyjny projekt mający na celu wspieranie integracji mieszkańców gminy Mykanów poprzez odkrywanie i rozwój ich zainteresowań oraz wzmacnianie i promocję aktywności pasjonatów, hobbystów i ludzi „pozytywnie zakręconych”. Udało nam się odkryć wiele ciekawych osób i talentów z terenu naszej gminy. Wspólnie z pasjonatami organizujemy wiele niezwykłych przedsięwzięć związanych z pasjami. Zachęcamy przez to mieszkańców naszej gminy do poszukiwania i rozwijania własnych zainteresowań. W sierpniu wspólnie z pasjonatami zorganizujemy plenerowe wydarzenie artystyczno- rozrywkowe „Jarmark pasji i aktywności mieszkańców Gminy Mykanów”. W ramach projektu spotkały się następujące grupy pasjonatów: lokalni pasjonaci historii, ZMW, sołtysi, hodowcy gołębi, ptaków i zwierząt egzotycznych, koni, myśliwi, OSP, sportowcy, wędkarze, rękodzieło, pszczelarze, NGO i osoby aktywne społecznie, zespoły i grupy artystyczne, plastycy, poeci i literaci, gimnazjaliści z pasją.

Udział w Pasjonadzie to m.in. możliwość spotkania się z ludźmi o podobnych zainteresowaniach, wymiana doświadczeń, wsparcie i motywacja do działania.

Rękodzieło – obecnie prowadzone są warsztaty z decoupage czyli zdobienia przedmiotów techniką serwetkową, planowane jest również przeprowadzenie warsztatów z zakresu tworzenia koronki artystycznej – frywolitki oraz makramy (sztuka wiązania sznurków, bez użycia igieł, drutów lub szydełka) i z tkactwa artystycznego.

Historia – lokalni historycy opracowują folder zawierający opisy ważnych historycznie i ciekawych przyrodniczo miejsc z terenu gminy Mykanów.Dwadzieścia wybranych miejsc zostanie oznaczonych poprzez tablice informacyjne. Poza tym planowane jest stworzenie edukacyjnej gry planszowej, która będzie inspiracją dla dzieci i młodzieży do poznawania lokalnej historii.

Sport – w ramach tej grupy planowane jest m.in. zorganizowanie warsztatów nordic walking’u – mających na celu promocję tej formy rekreacji oraz zdrowego stylu życia wśród mieszkańców gminy oraz warsztatów jazdy na rolkach.

Fotografia – 25 maja w ramach cyklu Niedziela z Kulturą zaprezentowana zostanie wystawa fotografii przygotowana przez członków grupy, poza tym grupa planuje organizację cyklu warsztatów fotograficznych. W ramach projektu miłośnicy fotografii stworzyli również panoramę GOK-u (wirtualną wycieczkę po GOK-u), która niebawem będzie zamieszczona na stronie internetowej GOK.

Wędkarstwo – zaplanowano warsztaty z nauki podstaw wędkowania, wyrobu własnych przynęt imitujących owady i rybki dla dzieci i młodzieży, a dla sprawdzenia zdobytych umiejętności planowane są zawody wędkarskie nad zalewem w Ostrowach nad Okszą

Ekologia – grupa planuje warsztaty ekologiczne, w tym warsztat z zakresu zielarstwa i konkurs o wiedzy o ziołach oraz prezentację tradycyjnych produktów z mleka koziego.

Teatr – w grupie powstał pomysł na realizację przedstawienia pt. ”Jarzynki Babci Balbinki”. Obecnie trwają próby poświęcone opanowaniu tekstu i jego interpretacji oraz ćwiczenia ruchu scenicznego. Spotkania odbywają się w każdy piątek o godz. 17.00

NGO i grupy nieformalne – grupa pracuje nad zaplanowaniem inicjatyw w sołectwach, na terenie których funkcjonują organizacje pozarządowe i grupy nieformalne biorące udział w spotkaniach. Trwają też prace nad zmianą statusu jednej z funkcjonujących organizacji i zarejestrowania jej jako stowarzyszenie z osobowością prawną.

ZMW Borowno – grupa opracowała projekt dwudniowego rajdu rowerowego po ciekawych historycznie i przyrodniczo miejscach na terenie Lokalnej Grupy Działania „Razem na wyżyny”

Przypominamy, że w każdej chwili można dołączyć do powstałych już grup pasjonatów lub stworzyć grupę z innymi zainteresowaniami. Udział w Pasjonadzie jest bezpłatny i niezobowiązujący.

Dołącz do Nas, razem możemy zrobić coś naprawdę fajnego!

styczeń – marzec 2014

Za nami spotkania informacyjne w ramach „Pasjonady”. Krystalizują się grupy zainteresowań w których będziemy dalej pracować.
W każdej chwili można jeszcze do nas dołączyć!

spotkania informacyjne pasjonada (1024x725)

Pierwsze działania realizuje m. in. grupa rękodzieła, której członkinie uczestniczyły w pokazie decoupage’u przeprowadzonym przez p. Annę Cebulę.
Decoupage to technika zdobnicza polegająca na przyklejaniu na odpowiednio spreparowaną powierzchnię (drewno, metal, ceramika, szkło itp.) wzoru wyciętego z papieru lub serwetki papierowej, a następnie pokryciu go kilkoma warstwami lakieru tak, by  powierzchnia ta wyglądała na pomalowaną.
Wszystkich zainteresowanych tą techniką zapraszamy na następne spotkanie, które odbędzie się 18 marca 2014 r. o godz. 17.00 w sali urzędu Gminy Mykanów (pomieszczenie AA – wejście od strony parkingu przy kościele). Podczas spotkania uczestnicy będą ozdabiać butelki, deseczki, pojemniki itp.
Każdy z uczestników proszony jest o przyniesienie własnego  przedmiotu do ozdobienia oraz płaskiego, szerokiego (2-3 cm) pędzelka.
Kontakt: Gminny Ośrodek Kultury w Mykanowie, tel. 34 3740042

Galeria zdjęć ze spotkania dostępna jest po kliknięciu na zdjęcie:

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Dodaj komentarz