13 Maraton Pisania Listów Amnesty International – Częstochowa – IV L.O.

 maraton amnesty

W dniu 13 grudnia w IV LO im. Henryka Sienkiewicza w Częstochowie odbędzie się znany na całym świecie Maraton Pisania Listów Amnesty International. Maraton to inicjatywa Polaków, która została zapoczątkowana w 2001 roku. Jej celem jest pomoc więźniom sumienia i innym osobom narażonym na łamanie praw człowieka na całym świecie. Podczas organizowanego po raz 13. maratonu osoby tworzą ręcznie pisane listy, które mają na celu zmienić sytuację uciskanych.

Wśród osób, którym będziemy pomagać w tym roku są m.in ofiary tajnych więzień CIA w Polsce, trójka więźniów z Placu Błotnego z Rosji, Jabeur Mejri z Tunezji, który został skazany za komentarze na Facebooku, dziennikarz Eskinder Nega odsiadujący 18 lat więzienia za rzekome krytykowanie rządu w Etiopii oraz brutalnie potraktowany przez policję Hakan Haman z Turcji. Choć osób, które potrzebują pomocy jest o wiele więcej, to właśnie dzięki tobie ich los może się zmienić.

Listy wysyłane do przywódców państw naprawdę pomagają, a wiele wcześniej uciśnionych osób w tym momencie cieszy się wolnością. Dzięki wspólnemu zjednoczeniu możemy pomóc osobom, które są skazane na cierpienie. Warto to zrobić, a inicjatywa jest tym ciekawsza, że odbędzie się w murach najstarszej szkoły w Częstochowie- powiedział Krzysztof Włodarczyk jeden z organizatorów Maratonu Pisania Listów w IV LO w Częstochowie.

Maraton odbędzie w ponad 350 miejscach w Polsce i w około 60 krajach na świecie.

W 2011 roku dzięki wspólnej współpracy osób z całego świata udało się wysłać ponad 161 000 listów, a w ubiegłym roku aż 182 197 listów.

Jeżeli i ty chcesz pomóc tym osobom serdecznie zapraszamy 13 grudnia 2013 o godzinie 11:00 do IV Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza-Aleja Najświętszej Maryj Panny 56.  Wśród uczestników będzie m.in. wiceprezes krajowy ZMW Marcin Adamczyk i przewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta Sebastian Trzeszakowski.

Co roku dzięki Maratonowi Pisania Listów udaje się realnie wpłynąć na poprawę sytuacji kilku bądź kilkunastu osób, których prawa człowieka zostały złamane.

 

Szymon Migoń

amnesty

Komentarze są wyłączone.