“Zemsta” – Narodowe czytanie utworów Aleksandra Fredry w Mykanowie

„Narodowe Czytanie” to zainicjowana w 2012 roku przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego ogólnopolska akcja publicznego czytania największych polskich dzieł literackich. Czytanie zostało nazwane „narodowym”, aby podkreślić jego powszechny i egalitarny charakter. Podstawowym celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.

W tym roku czytane były dzieła Aleksandra Fredry – najwybitniejszego polskiego komediopisarza, autora, poematów i aforyzmów, a także znanych wierszy dla dzieci.

 

DSC08962

 

W ogólnopolską akcję włączyli się także: Zespół Szkolno-Przedszkolny, Urząd Gminy i Gminny Ośrodek Kultury w Mykanowie. Sobotnim popołudniem 7 września 2014 r. pod budynkiem Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Mykanowie można było usłyszeć „Zemstę” w niezmiernie ciekawej interpretacji: w rolę Cześnika wcielił się Wójt Gminy Mykanów Krzysztof Smela, kwestie Rejenta odczytał zastępca wójta Jacek Staniewski, Podstolinie głosu użyczyła polonistka Elżbieta Rakowska; w postać Klary wcieliła się nauczycielka kształcenia zintegrowanego Paulina Organa; kwestie Wacława odczytał dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Tomasz Organa; rolę Dyndalskiego zaprezentował nauczyciel wychowania fizycznego Marcin Najman; w postać Papkina wcielił się dziennikarz Gracjan Respondek, który ponadto przybliżył słuchaczom postać samego Aleksandra Fredry, tematykę czytanego utworu i okoliczności jego powstania.

Lektorzy wywiązali się ze swego zadania pierwszorzędnie, a publiczność ubawiona komedią podziękowała organizatorom gromkimi brawami. Już dziś zapraszamy do udziału w przyszłorocznej akcji, w czasie której czytać będziemy utwory Henryka Sienkiewicza.

 

 

Komentarze są wyłączone.