Relacja z Rajdu Rowerowego „Doliną Strugi”

rajd rowerowy

V Regionalny Rajd Rowerowy Mykanów 2013 – „Doliną Strugi”


Wspaniała pogoda, ponad 150 uczestników, mnóstwo dzieci i młodzieży, dobra organizacja, wielu partnerów i sympatyków, liczni sponsorzy oraz pasjonaci takiej formy spędzania wolnego czasu – wszystko to sprawiło, że V Regionalny Rajd Rowerowy – Mykanów 2013, który w tym roku odbył się w sobotę 29 czerwca, a prowadził Doliną Strugi okazał się imprezą nad wyraz udaną.

Tak jak w latach minionych głównymi celami rajdu była promocja zdrowego stylu życia i aktywnego spędzania wolnego czasu, poznanie walorów przyrodniczych, kulturowych i historycznych okolicy oraz integracja społeczeństwa. W regionalnym rajdzie udział brali nie tylko mieszkańcy gminy Mykanów, ale też uczestnicy z Częstochowy, Kruszyny, Kłomnic, Rędzin, Radomska, czy Kłobucka. Zgromadził on także całe, wielopokoleniowe rodziny – jedną z nich jest 7 osobowa rodzina Stąclów z Woli Hankowskiej na czele z Julianem Stąclem sołtysem i radnym Gminy Mykanów oraz jego wnukiem – ośmioletnim obecnie Sylwkiem, który brał udział we wszystkich pięciu dotychczasowych rajdach.

Wszystko zaczęło się w ostatnią sobotę czerwca na placu przed Gminnym Ośrodkiem w Mykanowie już około godz. 9 rano, kiedy to zaczęli przybywać pierwsi uczestnicy. Po podpisaniu listy startowej rowerzyści otrzymali okolicznościowe plakietki, długopisy, mapy i foldery turystyczne oraz wodę mineralną na drogę. Dzieci, których w tym roku wyjątkowo dużo uczestniczyło w rajdzie dodatkowo wyposażono w kamizelki odblaskowe.

Punktualnie o godz. 10.00 uczestnicy rajdu wystartowali. Planowana trasa liczyła

32 km, jednak z uwagi na opady deszczu została w ostatniej chwili zmodyfikowana by ominąć najbardziej podmokłe tereny i nie stać się żerem dla komarów. Ostatecznie więc rowerzyści przejechali okolo 37 km i był to najdłuższy rajd w jego pięcioletniej już historii.

Z Mykanowa droga prowadziła w kierunku północnym, starym historycznym szlakiem Brzeźnica – Częstochowa -Mstów, dalej przez Grabową i Łochynię do Madalina, gdzie nad „Zbiornikiem Madalinka” po przejechaniu około 7,5 km zaplanowany był pierwszy odpoczynek. Dalsza droga prowadziła do Kościelca i Karoliny skąd przez las kolumna rowerzystów, dotarła do Borowna, pozostawiając nieco z boku pomnik przyrody – przepiękną aleją lipową w Łochynii. Następnie droga prowadziła wśród pól i łąk w kierunku Grabowej gdzie przy remizie OSP miał miejsce drugi odpoczynek.

Następny odcinek rajdu przebiegał przez Bogusławice (gmina Kruszyna) do miejscowości Jamno, a następnie do Rusinowa, gdzie przy Domu Ludowym na ostatnim już postoju uczestnicy spożyli poczęstunek w postaci słodkich bułeczek przekazanych nieodpłatnie przez Piekarnię „Tyf -Pol” z Cykarzewa Północnego.

Ostatni odcinek trasy prowadził przez Grabówkę w kierunku Starego Cykarzewa skąd wszyscy szczęśliwie powrócili do Mykanowa, pokonując na zakończenie długi podjazd na najwyższe wniesienie (257 n.p.m.) w okolicy.

Na mecie rajdu na uczestników czekały kiełbaski z grilla, po czym odbyło się losowanie nagród. Nagrodę główną – rower turystyczny ufundowaną tradycyjnie przez BS w Mykanowie wylosowała 13-letnia Jenifer Orlikowska z Częstochowy. Nagrodę wręczyła osobiście Prezes BS Krystyna Skoczylas. Na zakończenie rajdu osoby, które nie miały szczęścia w losowaniu otrzymały drobne upominki w postaci breloczków i różnych innych gadżetów, przekazanych przez Bank Spółdzielczy, Starostwo Powiatowe i Gminę Mykanów.

Na całej trasie rajdu uczestnicy mieli okazję zachwycać się wieloma uroczymi zakątkami i pięknymi krajobrazami a także zabytkami i miejscami związanymi z historią. W Mykanowie był to kościół pod wezwaniem św. Leonarda Opata z 1836 roku, figura św. Jana Nepomucena z 1808 roku oraz budynek Urzędu Gminy z lat 20-tych XX wieku z tablicą z 1930 r. upamiętniającą 19-tu mieszkańców gminy poległych w wojnie polsko – bolszewickiej 1920 roku. W Łochyni aleja 97 lip drobnolistnych, oraz pozostałości zespołu pofolwarcznego i podworskiego. Podworskie pozostałości w postaci budynków mieszkalnych i gospodarczych mogliśmy zobaczyć w Grabowej, gdzie zachował się również budynek szkoły z 1936 roku. W miejscowości Madalin uczestnicy podziwiali pięknie odnowiony przez Gminę Rędziny staw, noszący obecnie dźwięczną nazwę „Zbiornik Madalinka”. W Starym Cykarzewie zwracał uwagę najstarszy w okolicy przydrożny krzyż z 1667 r. Położone nad Strugą Jamno i Adamów zachwycały pięknymi krajobrazami, świeżym powietrzem oraz ciszą i spokojem. Wszyscy zgodnie stwierdzali, że nasze okolice są naprawdę piękne i ciekawe a ludzie serdeczni i wspaniali.

Organizatorem Rajdu Rowerowego, który na trwałe już wpisał się w kalendarz imprez na terenie naszej gminy był Gminny Ośrodek Kultury w Mykanowie we współpracy z wieloma organizacjami takimi jak Stowarzyszenie „Razem na wyżyny” , Fundacja „Szerokie Horyzonty” z gm. Kruszyna, OSP w Mykanowie. Głównym sponsorem rajdu był Bank Spółdzielczy w Mykanowie. Patronat honorowy nad rajdem objął Wójt Gminy Mykanów, a patronat medialny „Gazeta Częstochowska”. Podziękowania należą się również pozostałym sponsorom, którymi byli: Starostwo Powiatowe w Częstochowie, Tadeusz Szymanek – właściciel firmy F.P.H.U. „GREEN PACK” z Wierzchowska, Adam i Tomasz Tyfel – Piekarnia „Tyf-Pol” z Cykarzewa Północnego, Marek Białas – Zakład Piekarniczy z Grabowej, Barbala Podolak – firma FHU „Bapol” z Mykanowa. Szczególne podziękowania za zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom rajdu należą się strażnikom ze Straży Gminnej w Mykanowie, strażakom z OSP Mykanów oraz Policji.

Organizatorzy dziękują również wszystkim osobom, które w jakikolwiek sposób pomagali na trasie w jego sprawnym przebiegu, usuwając awarie rowerów oraz przygotowując miejsca na odpoczynek, a byli to: Kamil Szymczak z Lubojenki, Andrzej Noszczyk i Marek Brewczyński z Mykanowa, Edward Sękowski z Topolowa, Ryszard Królik z Cykarzewa, Romuald Drabczyk z OSP Grabowa, Ewelina Karoń z Domu Ludowego na Rusinowie oraz wielu, wielu innych, których nie sposób wszystkich tu wymienić. Najmłodszym rowerzystom dziękujemy za wniesienie młodzieńczej fantazji oraz autentycznej radości z uczestnictwa w rajdzie, a wszystkim uczestnikom za wzorowe zdyscyplinowanie, zachowanie porządku na trasie i wzajemną życzliwość. Mamy nadzieje, że rajd pomimo, że nie najłatwiejszy, był dla wszystkich wspaniałym relaksem oraz ciekawą przygodą z której pozostanie wiele niezapomnianych wspomnień. Chcielibyśmy też by inspirowal on uczestników do kontynuowania podobnych wypraw rowerowych. Bo czyż nie jest wspaniale jak mówią słowa piosenki: „ Mieć w uszach szum, strumieni śpiew, a żyłach roztętnioną krew…”

Zapraszamy więc za rok na kolejny rajd, który odbędzie się w czerwcu 2014 roku. Trasa prowadzić będzie tym razem malowniczą doliną Kocinki. Start i meta usytuowane będą w Starym Kocinie a do organizatorów rajdu dołączają Szkoła Podstawowa w Starym Kocinie i tamtejsza Ochotnicza Straż Pożarna . Bardzo serdecznie zapraszamy.

Natomiast jeszcze w tym roku w niedzielę 11 sierpnia obędzie się Rajd Rowerowy „Doliną Warty”. Start na placu targowym w Kruszynie, meta w Widzowie. Szczegóły zostaną podane w najbliższym czasie na stronie internetowej www.razemnawyzyny.pl.

Zainteresowani udziałem w rajdzie mogą się również kontaktować z niżej podanym osobami: – Adam Wochal – Mykanów tel. 693 542 216

– Halina Pruciak – Kruszyna tel. 665 815 416.

Autor tekstu: Adam Wochal

Komentarze są wyłączone.