ZŁOTE GODY – RELACJA

Złote Gody

Marta Machoń

Tradycją stało się, że corocznie w gminie Mykanów organizowane są obchody Złotych Godów. Ta niecodzienna uroczystość odbyła się w sobotę 22 czerwca 2013 roku w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Mykanowie. Jubileusz 50 lat, a nawet dłuższego, małżeńskiego stażu obchodziło 18 par z terenu gminy Mykanów.

Swą obecnością imprezę uświetnili Wójt Gminy Mykanów – Krzysztof Smela, Przewodniczący Rady Gminy – Krzysztof Nabiałczyk, Zastępca Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego – Mariusz Merc i Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury – Krzysztof Polewski.

Uroczystość rozpoczęła się odegraniem Marsza Weselnego Mendelsona, po którym Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego – Dorota Śleszyńska, przywitała zgromadzonych gości. W okolicznościowych przemówieniach przypomniano słowa przysięgi małżeńskiej, złożonej w obecności bliskich osób. Ci którym udało się przetrwać próbę czasu, co roku obchodzą rocznicę tego wydarzenia.

Jubilaci zostali uhonorowani Medalami Za Długoletnie Pożycie Małżeńskie przyznanymi przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej – Bronisława Komorowskiego. Odznaczenie ustanowione w roku 1960 nadawane jest osobom, które przeżyły 50 lat w jednym związku małżeńskim.

Dekoracji jubileuszowym medalem w imieniu Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej dokonał Wójt Gminy Mykanów – Krzysztof Smela. Małżonkowie otrzymali także listy gratulacyjne i prezenty.

Uhonorowano pary z najdłuższym stażem małżeńskim: 

– 59 lat (1954-2012) pożycia małżeńskiego obchodzili Państwo KRYSTYNA i MARIAN MAZUROWIE z Wierzchowiska

– 56 lat (1957-2012) pożycia małżeńskiego obchodzili Państwo JANINA i BRONISŁAW POSTAWOWIE z Borowna.

Wśród Jubilatów, którzy przeżyli wspólnie 50 lat (1962-2012) znaleźli się:

1. Państwo CZESŁAWA i LONGIN BARCISIOWIE z Radostkowa

2. Państwo BOGUSŁAWA i KAZIMIERZ BAUCIOWIE z Kuźnicy Kiedrzyńskiej

3. Państwo WANDA i JAN BAWOROWIE z Dudków

4. Państwo CECYLIA i BOHDAN BIŃCZYKOWIE z Kokawy

5. Państwo BOGUMIŁA i WACŁAW CICHONIOWIE z Nowego Broniszewa

6. Państwo EMANUELA i WIESŁAW DĄBROWSCY z Rybnej

7. Państwo URSZULA i ROMUALD JAROSIKOWIE z Mykanowa

8. Państwo STANISŁAWA i JÓZEF KASPRZYKOWIE z Czarnego Lasu

9. Państwo HELENA i IRENEUSZ KWASKOWIE z Kuźnicy Kiedrzyńskiej

10. Państwo MONIKA i MARIAN MIGONIOWIE z Grabowej

11. Państwo HELENA i LECH NIEMCZYKOWIE z Lubojny

12. Państwo ZENONA i KAZIMIERZ PIECHOWIE z Wierzchowiska

13. Państwo CECYLIA i SŁAWOMIR POWROŹNIKOWIE z Grabówki

14. Państwo AGATA i JAN SERWIAKOWIE z Radostkowa Kolonii

15. Państwo ZOFIA i EUGENIUSZ SKOCZYLASOWIE z Czarnego Lasu

16. Państwo GENOWEFA i MARIAN SOWIŃSCY z Kuźnicy Kiedrzyńskiej

Jubilatom odśpiewano gromkie „Sto lat”, a także wzniesiono toast za zdrowie i pomyślność wszystkich zgromadzonych par. Organizatorzy przygotowali dla Gości okolicznościowy poczęstunek. Przy wspólnym obiedzie toczyły się wśród zaproszonych miłe rozmowy, sięgające wspomnień z czasów młodości.

W części artystycznej zaprezentowali się soliści ze Studia Piosenki GOK prowadzonego przez Jana Głowackiego: Miłosz Gołda, Nadia Gołda, Julia Niemczyk, Adam Sikorski i Nikola Świąć. Swoje umiejętności muzyczne zaprezentowali także Aleksandra Chudzicka i Patryk Świąć – uczęszczający na zajęcia gry na gitarze przy GOK realizowane przez Marka Zyskowskiego. W ostatniej części wystąpiły zespoły Mażoretki Mini Presto i Mażoretki Baby Presto w układach choreograficznych przygotowanych przez Dominikę Tomecką i Monikę Witkowską.

Spotkaniu towarzyszyła muzyka w wykonaniu wielokrotnie wyróżnionej i nagradzanej na festiwalach Kapeli Ludowej „Rybnianie”.

Wszystkim Jubilatom składamy najserdeczniejsze życzenia!

UWAGA!

USC Mykanów zwraca się z prośbą o kontakt pary małżeńskie, które w 1963 roku zawierały związek małżeński poza Gminą Mykanów, a obecnie mieszkają na jej terenie.

Kierownik USC

Dorota Śleszyńska

 

 

Komentarze są wyłączone.