„Opera na wynos” – Tańcząc w ciemnościach

W piątkowy wieczór 9-go listopada 2012 r sala widowiskowa Gminnego Ośrodka Kultury zamieniła się w salę kinową. W ramach projektu edukacyjnego „Opera na wynos +”, zaprezentowany został film Larsa von Triera „Tańcząc w ciemnościach”. Ten awangardowy musical został uhonorowany licznymi nagrodami, w tym Złotą Palmą w Cannes. Nakręcony w poetyce Dogmy, naturalistyczny obraz opowiada historię z życia głównej bohaterki – Selmy ( w tej roli wystąpiła islandzka piosenkarka Bjork), która przez całe życie ciężko pracuje by zarobić na operację syna. Pewnego dnia jej pieniadze zostają ukradzione co prowadzi do tragicznych konsekwencji – Selma zabija złodzieja, za co zostaje skazana na śmierć przez powieszenie.
Film, dzięki specjalnym zabiegom formalnym takim jak filmowanie z ręki, zapis analogowy, zastosowanie naturalnego oświetlenia oraz charyzmatycznej gry aktorskiej sprawia wrażenie surowego reportażu. Partie fabularne poprzetykane są jednak musicalowymi wstawkami , odzwierciedlającymi marzenia głównej bohaterki, kiedy to obraz się wyostrza, kolory ożywiają, ruch sceniczny nabiera tempa a świat przedstawiony nabiera odrealnionego i wyidealizowanego charakteru. To zderzenie estetyk sprawia, że film obdarzony jest olbrzymim ładunkiem emocjonalnym, zmusza do przeżywania opowiadanej historii i nie pozwala widzowi pozostać obojętnym.
Na zakończenie spotkania odbył się konkurs dotyczący twórczości Larsa von Triera. Wśród uczestników rozlosowane zostały nagrody książkowe.

Komentarze są wyłączone.