Pszczółka nie sobie miód zbiera

Miesiąc lipiec w kalendarzu prezentującym lokalnych pasjonatów i ich hobby poświęcony jest prowadzeniu pasieki i produkcji miodu.
Wraz z bohaterem kalendarza Panem Adamem Kazikiem przygotowaliśmy wystawę niektórych przedmiotów wyposażenia przy prowadzeniu pasieki, którą prezentujemy w bibliotece w Mykanowie, natomiast w holu zapraszamy do obejrzenia uli jak również do zapoznania się z tematyką odnośnie rodzaju miodu, porad praktycznych na temat miodu, właściwości leczniczych miodu oraz o produktach pszczelich.


Pasjonaci 2012 – Adam KazikPasiekę prowadził już mój dziadek w latach 60 – tych XX w.
Moja przygoda z pszczelarstwem zaczęła się w 1989 roku. To wtedy zacząłem pomagać mojemu dziadkowi i babci przy prowadzeniu pasieki. Wykorzystywaliśmy wtedy do osadzania rodzin pszczelich rodzaj uli Warszawski. Od 1990 roku przygoda przekształciła się w pasję i rozwinąłem własną pasiekę. Postanowiłem używać jednego rodzaju ula, wybrałem ul Wielkopolski. Obecnie jestem przewodniczącym Koła Pszczelarskiego w Cykarzewie, które od 1995 roku należy do Polskiego Związku Pszczelarskiego.
W roku 2007 r. odbyłem kurs czeladniczy i uzyskałem dyplom mistrza pszczelarskiego.
Moja pasieka liczy 25 rodzin pszczelich. Jest to pasieka stacjonarna. Moją główną działalnością jest pozyskiwanie miodu od rodzin pszczelich z mojej pasieki. Zależnie od urodzaju i pogody udaje mi się zbierać miód rzepakowy, ale przede wszystkim miód wielokwiatowy. Oprócz tego pozyskuję propolis, a poza sezonem roboczym przy pszczołach wytapiam różne świece z wosku pszczelego.

Komentarze są wyłączone.