Nietypowa lekcja historii w muzeum polskich motocykli pana Jana Ferenca

Kilkunastu uczniów gimnazjum w Borownie wzięło udział w zorganizowanym przez Jana Ferenca i Gminny Ośrodek Kultury w Mykanowie „Spotkaniu z historią polskiej motoryzacji”. Spotkanie odbyło się 4 października w nowo otwartej Stajni Polskich Jednośladów z okresu PRL-u w Borownie. Uczestnicy nietypowej lekcji historii mieli okazję usłyszeć sporo ciekawostek na temat rodzimych zakładów motoryzacyjnych i wychodzących z ich taśm produkcyjnych interesujących modeli polskich jednośladów. Pan Jan przypomniał zebranym o dawnej sile krajowej motoryzacji stwierdzając, że Polska była motocyklową potęgą produkującą rocznie 100 tysięcy motorów i drugie tyle motorowerów. Dodatkowo silnie zaakcentował, że polska myśl techniczna nie odbiegała od zachodniej o czym mogą świadczyć pozostałe w fabrykach prototypy.

Pokaźna kolekcja kilkudziesięciu jednośladów składających się na prezentowaną w muzeum ekspozycję, wywołała podziw wśród uczestników „lekcji”. Szczególną uwagę przykuwały lśniący Junak oraz WSK – 125  M06 B1 (motocykl szczególnie przez pana Ferenca umiłowany, będący w jego posiadaniu od 42 lat).

Godzinne spotkanie uczniów z motoryzacją zakończyło się serdecznym apelem pana Jana, aby młodzież szukała swoich pasji, gdyż dają one sporo satysfakcji i uszlachetniają człowieka.

Komentarze są wyłączone.