Zwycięstwo Młodzieżowej Orkiestry Dętej

Miło nam poinformować, że nasza Orkiestra zdobyła I miejsce na XXI Ogólnopolskim Festiwalu Orkiestr Dętych Ochotniczych Straży Pożarnych,  który odbył się w dniach 24-26 czerwca 2011 r. w Krynicy Zdroju.

Do Krynicy orkiestra wyjechała o 4 rano w piątek aby jeszcze tego samego dnia jako 8 w kolejności zaprezentować przygotowany program w pierwszej części konkursu koncercie scenicznym. Ok. godz. 12 byliśmy już pod salą koncertową Pijalni Głównej spokojnie przygotowując się do koncertu w którym mieliśmy do zaprezentowania trzy utwory: Alcazar – suitę hiszpańską, ,,Husarię’’ – marsza koncertowego i prawdziwą perełkę w naszym programie ,,Uwerturę Festiwalową’’ Dymitra Szostakowicza. Staraliśmy się wszyscy nie denerwować w końcu byliśmy naprawdę dobrze przygotowani co potwierdził odbyty tydzień wcześniej Wojewódzki Przegląd Orkiestr Dętych w Dąbrowie Zielonej gdzie po zaprezentowaniu tego samego programu zebraliśmy bardzo pochlebne recenzje.

Ale Festiwal to już zupełnie coś innego. Konkurs rozpoczął się o godz. 9 już po pierwszej prezentacji Orkiestry Dętej z Choczni wiadomo było, że poziom tego konkursu może być najwyższy ze wszystkich odbytych do tej pory. Następne orkiestry Jaćmierz z województwa podkarpackiego , główny faworyt konkursu Orkiestra Dęta Wilamowice znana nam bardzo dobrze potwierdziły tylko ten fakt. Jeszcze przed nami prezentowały się orkiestry: Polanka Wielka, Konopiska, Dobrynin, Klecza – z bardzo dobrej strony w tej części zaprezentowała się Orkiestra Dęta z Konopisk. Cały czas mieliśmy kontakt z tym co dzieje się na Sali koncertowej. Nasz prezes Piotrek Wróbel, od samego rana wsłuchiwał się bacznie w prezentacje poszczególnych orkiestr oto kilka jego smsów: 1.Właśnie zagrał Jaćmierz – bardzo fajna młoda orkiestra. 2. Wilamowice bardzo dobrze ale nikt nie mówił, że będzie łatwo. 3. Konopiska w programie z Dąbrowy Zielonej bardzo poprawnie ale bez fajerwerków itd.  A my spokojnie czekaliśmy na swoją kolej. Strojenie orkiestry tym razem przebiegło bardzo sprawnie to chyba zdobyte doświadczenie pozwala na profesjonalne podejście do tematu. Czuliśmy się tego dnia bardzo dobrze ! Była ta chemia, która ogromnie mobilizuje, widać i czuć ją było na każdym kroku. Było ogromne skupienie na twarzach naszych młodych muzyków jeden mobilizował drugiego, wspierał, motywował, że damy radę, że będzie dobrze. Nie chcieliśmy zawieść również tych wszystkich którzy nas wspierają, dopingują. Wiedzieliśmy, że na widowni Sali koncertowej jest ok. 100 naszych wiernych kibiców a i w Mykanowie na wieści z Krynicy czekała cała ich rzesza. Ok. godz. 12 30 zaczęliśmy zajmować miejsca na estradzie. Napięcie sięgało zenitu ale nie mogliśmy skapitulować.

Pierwsze dźwięki naszego programu potwierdziły nasz kunszt. Pełne, krystalicznie czyste brzmienie, subtelna dynamika, znakomita artykulacja, frazowanie stały się w tym momencie jednym wspólnym brzmieniem. Alcazar poszedł znakomicie, następnie Husaria szalenie trudny utwór też zagrany został po mistrzowsku i na koniec to na co czekali sami muzycy Uwertura Festiwalowa prawdziwy rarytas. Po zagraniu wstępu przez blachę rozszalało się drzewo to była precyzyjna gra wymagająca wielkich umiejętności. Kiedy skończyliśmy wiedzieliśmy, że dobrze poszło, kilka drobnych błędów nie ma większego znaczenia przy tak trudnym programie. Publiczność też doceniła nasz występ nagradzając go gromkimi brawami, no a nasi kibice…? Podobno niektórzy płakali ze wzruszenia.

Kiedy opuściliśmy salę koncertową nadal byliśmy w lekkim szoku, każdy chciał wiedzieć jak było, jak nam poszło. I wtedy zaczęli pojawiać się wokół nas ludzie którzy przyszli pogratulować. Pytali czy kończyliśmy Akademie Muzyczne, czy jakieś inne szkoły muzyczne. Jednym z nich był flecista filharmonii krakowskiej, który przybiegł do nas prosto po wysłuchaniu naszego koncertu i nie mógł uwierzyć, że jesteśmy amatorami w ogromnej większości. Gratulował flecistkom i mnie osobiście znakomitego występu. Marek Limanowski oboista filharmonii częstochowskiej, który jeszcze na miesiąc przed festiwalem udzielał nam cennych wskazówek po naszym występie powiedział, że zagraliśmy po mistrzowsku w każdym elemencie sztuki muzycznej. Kiedy dotarł w końcu do nas Piotr zapytałem go jak ocenia nasz występ, odpowiedział mi czy przeczytałem ostatniego smsa. Włączyłem telefon i czytam: Mykanów rewelacja ! Wszystko poszło dobrze, cieszyliśmy się ogromnie, każdy inaczej przeżywał to co się stało jedni się śmiali inni płakali. Ale po cichu myśleliśmy już o dniu następnym i kolejnym etapie konkursu. W sobotę od godz. 9 30 rozpoczął się punktowany przemarsz. To nasza silna strona, a piękne mażoretki stanowią nasz dodatkowy atut. Koncentracja była ogromna, choć pułapek w takim przemarszu jest bez liku.

Przede wszystkim trzeba równo iść, idealnie się zatrzymać i równo zerwać grę. Znowu wszystko się udało i byliśmy po konkursie teraz pozostało na tylko czekać na wieczorne ogłoszenie wyników. W sobotni wieczór o godz. 19 rozpoczęła się ceremonia zamknięcia XXI Festiwalu Orkiestr Dętych OSP podczas której ogłoszono wyniki. Wszyscy czekaliśmy bardzo podekscytowani i my muzycy i całe mnóstwo sympatyków również tych, których zjednaliśmy sobie podczas tego festiwalu, którzy wcześniej pytali gdzie ten Mykanów a później utożsamiali się z nami na dobre i złe.

Myślę, że podczas ogłaszania wyników każda z orkiestr liczy po cichu na jak najlepszą lokatę, ale jak powiedział przewodniczący jury Pan Marian Chmielewski formułą festiwalu jest konkurs i musi być wyłoniona ta jedna najlepsza orkiestra dęta spośród wszystkich.

Podczas tego festiwalu nie było lepszej od Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej z Mykanowa. Później była już tylko wielka feta wraz z naszymi sympatykami !!! Radość, łzy, taniec, śpiew i zagrana na pamięć cała Uwertura Festiwalowa o 22 00 na krynickim rynku.

Specjalne podziękowania kierujemy do tych wszystkich, którzy przyczynili się do odniesienia tego ogromnego sukcesu.

Mamy nadzieję, że sprawiliśmy wszystkim wiele radości i do zobaczenia na kolejnym konkursowym festiwalu strażackich orkiestr dętych z naszym udziałem już za 4 lata.

Konkurs muzyczny:

1 Miejsce – Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Mykanów

2 Miejsce – Orkiestra Dęta OSP Wilamowice

3 Miejsce – Orkiestra Dęta OSP Koło

4 Miejsce – Orkiestra Dęta OSP Konopiska

Konkurs parady marszowej:

1 Miejsce – Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Uniejów

2 Miejsce – Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Gozdowo

3 Miejsce – Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Suchowola oraz Orkiestra Dęta OSP Polanka Wielka


Komentarze są wyłączone.