Sukcesy kapeli ludowej „Rybnianie”

Kolorowe stroje, ludowy taniec, piękna polska kultura, ogromna ilość muzyki i całe mnóstwo przedstawionych obrzędów – tak było 1-3 maja w Zebrzydowicach, gdzie po raz XVIII odbywał się Międzynarodowy Przegląd Zespołów Folklorystycznych Złoty Kłos. Podczas tej majówki z folklorem w przeglądzie wzięło udział 118 zespołów. Jury w składzie: prof. dr hab. Krystyna Turek – etnomuzykolog, mgr Krystyna Kaczko – etnograf, mgr Bożena Sochacka – choreograf oceniając zespoły zwracało szczególną uwagę na właściwy dobór repertuaru w tym: śpiewu, muzyki, tańca, ubioru, inscenizacji zwyczajów oraz towarzyszących rekwizytów zgodnych z tradycją ludową własnego regionu. Naszą gminę z reprezentował na przeglądzie zespół śpiewaczo-obrzędowy „Borowianki” w kategorii „zespoły śpiewacze a`cappella” oraz kapela ludowa „Rybnianie”, która w kategorii „kapele ludowe” zajęła III miejsce, a Pan Jerzy Kielan II miejsce w kategorii solistów instrumentalistów.

W następny weekend 8 maja zespół śpiewaczy i kapela ludowa zaprezentowały się podczas XXXII Wojewódzkiego Przeglądu Zespołów Folklorystycznych „WICI” w Chorzowie, na którym wystąpiło 69 wykonawców w następujących kategoriach: zespoły śpiewacze (bez towarzyszenia instrumentów muzycznych), zespoły obrzędowe (prezentujące tradycyjne ludowe zwyczaje i obrzędy bądź zajęcia gospodarcze), zespoły taneczne (wykonujące tańce własnego regionu)i kapele ludowe (których skład powinien być zgodny z tradycjami danego regionu).
Wykonawców oceniało jury w składzie: prof. Alojzy Kopoczek, dr Małgorzata Kiereś, dr Anna Musialik – Chmiel, Henryk Grzonka, Dawid Gmitruk.
W tym przeglądzie Kapela Ludowa „Rybnianie” odniosła ogromny sukces zdobywając I miejsce i nominację do udziału w Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą. Została ona doceniona nie tylko przez w/w jury, wygrywając oberki, polki, mazury i sztajerki podczas swojej długoletniej kariery wielokrotnie była wysoko oceniana przez koneserów muzyki ludowej.
Serdecznie gratulujemy sukcesów naszym reprezentantom którzy od szeregu lat zajmują czołowe miejsca w przeglądach.

Komentarze są wyłączone.