Międzynarodowy Festiwal Orkiestr Dętych 2010

30 lipca był dniem długo wyczekiwanym. Pierwszy raz w Mykanowie zorganizowano Międzynarodowy Festiwal Orkiestr Dętych. Muzyczne święto, objęte honorowym patronatem prof. dr hab. Jerzego Buzka, odbyło się w ramach obchodów Jubileuszu 100-lecia Orkiestry Dętej i 90-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Mykanowie oraz w związku z Piknikiem rodzinnym “Żyj kolorowo”. Przygotowania trwały od miesięcy. Organizatorzy – Urząd Gminy Mykanów, GOK Mykanów, OSP Mykanów, Orkiestra Dęta OSP Mykanów, ULKS “Jedność” Mykanów – od dawna pracowali nad opracowaniem finalnego kształtu imprezy. Efekty wspólnych wysiłków można było podziwiać podczas imprezy, która od 30 lipca do 1 sierpnia przyciągnęła do Mykanowa setki osób.
W Festiwalu wzięły udział zaprzyjaźnione orkiestry – Młodzieżowa Orkiestra Dęta Gminy Kleszczów, Młodzieżowa Orkiestra Dęta Wrzesińskiego Ośrodka Kultury, Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Ostrów Mazowiecka, Orkiestra OSP Wilamowice, Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Pisarzowice, Orkiestra OSP Konopiska, Orkiestra OSP Dąbrowa Zielona oraz dwie zagraniczne orkiestry liczące w sumie 74 osoby – Musikverein Kluftern z Niemiec i Musikverein Bildstein z Austrii. Do Mykanowa zjechało więc w sumie około 400 młodych muzyków.

Zagraniczni goście dobrze znali się już z Mykanowską Orkiestrą podobnie jak i z samym Mykanowem – to już druga wizyta orkiestry z Bildstein, a kolejna muzyków Kluftern. Obie orkiestry razem koncertowały także za granicą. Ich obecność podczas Festiwalu widoczna była dzięki tradycyjnym strojom czerpiącym z ludowości ich rodzinnych regionów. Wbrew pozorom obie zagraniczne orkiestry miały odróżniające się od siebie, choć podobne, uniformy.
Obfitujący w atrakcje program Festiwalu zapraszał na teren boiska szkolnego w Mykanowie już od godziny 17:00 w piątek 30 lipca, kiedy to zaprezentować się miały wszystkie orkiestry dęte uczestniczące w Festiwalu. Pogoda tego dnia nie sprzyjała imprezie. Mimo intensywnych opadów udało się jednak zrealizować wszystkie punkty programu. Prezentacje multimedialne przybliżające wszystkim uczestniczące w Festiwalu orkiestry zorganizowano w sali widowiskowej GOK-u. Na koncerty udało się przenieść na nieco podmokłe boisko szkolne, które na te trzy szczególne dni zamieniło się w plac festiwalowy z prawdziwego zdarzenia. Wszystkie przewidziane na ten dzień stoiska udało się rozstawić – Festiwal się rozkręcał.
Elementem sportowym Festiwalu był XI Turniej Wsi i Sołectw pod patronatem Wójta Gminy Mykanów. Rozgrywki piłki nożnej w ciągu dwóch dni – 30 i 31 lipca – wyłoniły finalistów spośród 10 startujących drużyn. Kibice piłki siatkowej wypełnili Orlika 1 sierpnia, gdy spierało się tam 8 drużyn z mykanowskiej gminy – szczegółowe wyniki podajemy na ostatniej stronie.
Zwieńczeniem wieczoru dnia pierwszego Festiwalu był koncert Big Bandu „Why not” z Konopisk. Mimo ponurej pogody, bawiono się wesoło.
W sobotę od 15:00 na nowo ruszyła festiwalowa machina, rozpoczęły się koncerty orkiestr przeplatane pokazami tańca towarzyskiego par z KTT Zorba – przedział wiekowy rozpoczynał się od lat 5-6. Występowały również solistki ze „Studia piosenki” prowadzonego przez Jana Głowackiego. Konferansjerkę Festiwalu, od dnia pierwszego prowadzili w duecie Gracjan Respondek i Adrianna Moroń. Planowo o 19:00 rozpoczął się koncert galowy Orkiestry Dętej OSP Mykanów prezentujący jej stuletnia historię.
Kluczową atrakcją tego dnia był koncert Zbigniewa Wodeckiego. Przy akompaniamencie własnego zespołu zagrał ponadgodzinny koncert. Po zakończeniu koncertu zgromadzeni na placu festiwalowym mogli przejść na teren Orlika, by bawić się podczas dyskoteki, która trwała do późnej nocy.
Polowa Msza Św. na placu kościelnym parafii św. Leonarda w Mykanowie rozpoczęła trzeci dzień Festiwalu. Po niej odbył się pokaz musztry paradnej na placu przed remizą. Niedziela była słoneczna, Mykanów tętnił życiem. Dzieci bawiły się w wesołym miasteczku rozstawionym opodal budynku Gimnazjum. Rozstawione na boisku dmuchańce, trampoliny i inne atrakcje przyciągnęły wiele rodzin z dziećmi w różnym wieku. Także dużym zainteresowaniem cieszyła się zabawa fantowa – Graj razem z nami. Do godziny 19:00 trwała sprzedaż losów, po czym odbyło się uroczyste losowanie nagród.
Zanim jednak nastał wieczór zagrała kapela Ludowa Rybnianie oraz prezentowały się zaproszone orkiestry wraz z pokazami mażoretek. Po losowaniu nagród swój koncert rozpoczął zespołu „Sierociniec”. Młodzi muzycy utrzymali świetny kontakt ze zgromadzoną na placu publicznością i idealnie dostosowali zestaw coverów do jej oczekiwań.
Nie kwestionowaną gwiazdą tej festiwalowej niedzieli był zespół Ustronsky. Ich energetyzujący koncert zakończył oficjalną cześć Międzynarodowego Festiwalu Orkiestr Dętych w Mykanowie – najważniejszej imprezy letniego sezony w gminie.

5 myśli nt. „Międzynarodowy Festiwal Orkiestr Dętych 2010

  1. Muszę przyznać, że oraganizacja była super. Nawet pogoda się w końcu zreflekowała:)