Koncert pamięci Edwarda Reszke

Liderem projektu jest Gminny Ośrodek Kultury w Mykanowie w partnerstwie z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Kłomnicach, Mstowie, Rędzinach, Gminną Biblioteką Publiczną w Kruszynie oraz Regionalnym Ośrodkiem Kultury w Częstochowie.
Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007 – 2013 oraz: Urząd Gminy Mykanów, Urząd Gminy Kłomnice, Urząd Gminy Kruszyna, Urząd Gminy Mstów, Urząd Gminy Rędziny.

Partnerami merytorycznymi projektu są:
– Fundacja im. Edwarda, Jana, Józefiny Reszków
założona 25 maja 2009 roku przez Marię Bilowicz – wnuczkę Edwarda Reszke;
– Stowarzyszenie Przyjaciół Gaude Mater w Częstochowie.

Czwarta edycja wydarzeń kulturalno – artystycznych, realizowanych w ramach tegorocznego projektu, skupia się wokół twórczości artystycznej jednej z najwybitniejszych polskich rodzin – światowej sławy śpiewaków operowych końca XIX stulecia. Dorobek życiowy artystów, związanych z naszym regionem, do dziś cieszy się wielkim uznaniem. Przypomnienie ich światowych karier oraz działań na rzecz lokalnej społeczności jest sporym osiągnięciem i powodem do dumy dla tych, którzy cenią kulturę rodzimą.
Edward, Jan i Józefina Reszke odnosili artystyczne tryumfy w najsłynniejszych operach świata: Mediolanie, La Scali, Królewskiej Operze Covent Garden w Londynie, Turynie, Lizbonie oraz nowojorskiej Metropolitan Opera. Kończąc swoją artystyczną karierę powrócili do Polski i zamieszkali w okolicach Częstochowy. Ich posiadłości znajdowały się na terenie dzisiejszych gmin Kłomnice, Mykanów, Kruszyna, Mstów. Tutaj prowadzili także działalność filantropijną i kulturalną. Grób jednego z rodzeństwa – Edwarda Reszke znajduje się w podczęstochowskim Borownie.
Projekt jest komplementarny z inicjatywą partnerską „Szlak Reszków – Muzyka i Konie”, którą podjęły gminy powiatu częstochowskiego. Założeniem partnerstwa jest także popularyzowanie ruchu turystycznego na terenie gmin, ukazanie miejsc gdzie przebywali ci wielcy artyści oraz promowanie niedocenionych, północnych obszarów województwa śląskiego.
Instytucje, które współpracowały w realizacji poprzednich trzech edycji (lata 2007 – 2009) wydarzeń artystycznych związanych z popularyzowaniem dokonań rodzeństwa Reszków:
Urząd Miasta Częstochowy – Wydział Kultury i Promocji, Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, Starostwo Powiatowe w Częstochowie, Filharmonia Częstochowska, Zespół Szkół Muzycznych im. M.J. Żebrowskiego w Częstochowie, Instytut Muzyki Akademii im. J. Długosza w Częstochowie, Muzeum Częstochowskie, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich w Garnku, Kuratorium Oświaty – Delegatura w Częstochowie, Ośrodek Promocji Kultury Gaude Mater w Częstochowie, Biblioteka Publiczna im. dr W. Biegańskiego w Częstochowie, Archiwum Państwowe w Częstochowie, Polski Związek Chórów i Orkiestr Oddział w Częstochowie, Klasztor OO. Paulinów na Jasnej Górze, Parafia Niepokalanego Poczęcia NMP w Garnku, Parafia Wniebowzięcia NMP w Mstowie, Parafia św. Wawrzyńca w Borownie, Fundacja Pomóżmy Dzieciom Poznać Świat w Skrzydlowie, Gimnazjum im. Bohaterów Września w Kruszynie, Szkoły Podstawowe i Gimnazja w Częstochowie i gminach:
Kłomnice, Kruszyna, Mstów, Mykanów, Rędziny.

 

 

 

 

KALENDARIUM WYDARZEŃ KULTURALNYCH

 

93 rocznica śmierci Edwarda Reszke (1853 – 1917)
 

 

23 maja 2010 godz. 18.00 – Koncert Pamięci Edwarda Reszke
Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny
ul. Główna 2, Garnek (gmina Kłomnice)
25 maja 2010 godz.11.00 – Dzień Patrona Szkoły Podstawowej im. Edwarda Reszke w Borownie
ul. Armii Ludowej 6/8, Borowno (gmina Mykanów)
5 września 2010 godz.19.00 – Opera „Aida” Giuseppe Verdi
Mstów – Rynek
20 listopada 2010 – Chóry śpiewają Św. Cecylii
Częstochowa
21 listopada 2010 godz.18.00 – Koncert Muzyki Operowej
Kościół Św. Wawrzyńca
ul. Wolności 2, Borowno (gmina Mykanów)
21 listopada 2010 – Chóry śpiewają Św. Cecylii, oprawa Mszy Świętych
Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, ul. Główna 2, Garnek (gmina Kłomnice)
Kościół św. Otylii, ul. Wolności 117, Rędziny
Kościół św. Macieja, ul. Szkolna 2, Kruszyna
Kościół Wniebowzięcia NMP, ul. Targowa 2, Mstów
Kościół NMP Różańcowej, ul. Wolności 88, Kościelec (gmina Rędziny)
22 listopada 2010 – Finał Turnieju Melomana
Gimnazjum im. Bohaterów Września, ul. Pocztowa 2, Kruszyna
Gimnazja – godz.10.00
Szkoły Podstawowe – godz.12.00
22 listopada 2010 godz.18.00 – Finał II Konfrontacji Artystycznych im. Edwarda, Jana, Józefiny Reszków

Koncert – Widowisko z udziałem Laureatów
Hala Sportowa w Rędzinach, ul. Działkowców 20

 

 

 

W ramach projektu zostanie ponownie wydana książka autorstwa Krzysztofa Wójcika „Śladami Reszków”,
Której I wydanie ukazało się w 2005r. Od tego czasu odbyło się wiele imprez kulturalnych wokół artystów oraz spotkania z potomkami rodziny Reszków, podczas których autor uzyskał nowe informacje stanowiące cenne uzupełnienie niektórych fragmentów I wydania.
Do książki zostanie dołączony 15 minutowy film „Szlakiem Reszków”, zrealizowany w 2007r. przez TVP 3 Oddział w Katowicach, reż. Dagmara Drzazga.
Książka z filmem jako znakomity materiał edukacyjny zostaną bezpłatnie rozpropagowane podczas listopadowych wydarzeń kulturalnych.

Ponadto zapraszamy do śledzenia bieżących informacji z realizacji projektu
na stronie www.reszke.pl

 

 

 

Lider projektu:
Gminny Ośrodek Kultury w Mykanowie
Krzysztof Polewski – dyrektor
ul. Samorządowa 1a, 42-233 Mykanów
tel. 34 374 00 42/44
www.gokis.lk-studio.pl
e-mail: gok@mykanow.pl

obsługa merytoryczna projektu:
Marta Górawska
tel. 34 324 46 51
gorawska@rok.czestochowa.pl

obsługa księgowa projektu:
Justyna Nowak
tel. 34 374 00 42/44
justyna.siola@wp.pl

 

Komentarze są wyłączone.