I Konfrontacje Artystyczne

I Konfrontacje Artystyczne im. Edwarda, Jana, Józefiny Reszków

W dniu 15.11.09 r. na sali widowiskowej w Gminnym Ośrodku Kultury w Mykanowie odbyły się I Konfrontacje Artystyczne im. Edwarda, Jana i Józefiny Reszków. W konkursie mogli uczestniczyć uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów, dla których dodatkową motywacją z pewnością były atrakcyjne nagrody pieniężne, ufundowane przez potomków rodziny Reszke i organizatorów. W konfrontacjach udział wzięły następujące zespoły teatralne:
 

 • „ANTRAKTIK” – przedstawienie „Niezwykły tercet” – Gimnazjum im. Bohaterów Września w Kruszynie,
• „ZIOMKI Z POWIATU” – program „Mam talent” – Szkoła Podstawowa im. Stefana Okrzei w Mykanowie,
• „TEATR JÓZEFINY” – przedstawienie „Debiut Józefiny” – Zespół Szkół w Mstowie,
• „MASKA” i „STRASZNY DWÓR” – przedstawienie „Niech żyje Polska” – Gimnazjum i Szkoła Podstawowa w Borownie.

Tematyka prezentacji musiała dotyczyć życia, twórczości i wydarzeń związanych z rodziną Reszków, co miało przybliżyć uczestnikom i gościom wiedzę na temat artystycznego dorobku słynnej rodziny śpiewaków operowych końca XIX stulecia, związanych z naszym regionem. Przypomnienie ich światowych karier oraz działań na rzecz lokalnej społeczności było doniosłym osiągnięciem i powodem do dumy dla tych, którzy cenią kulturę rodzimą.
Jury w składzie Agnieszka Łopacka (przewodnicząca), Sylwia Oksiuta (aktorka częstochowskiego Teatru im. Adama Mickiewicza, grała m.in. w serialu „Na Wspólnej”) Ewa Oleś (aktorka) zadecydowało, że miejsce I i zarazem nagroda pieniężna w wysokości 600 zł oraz bon prezentowy na 175 zł należy się grupie z Mykanowa. II miejsce zajęły ex aequo zespoły z Borowna i Mstowa, otrzymując po 300 zł i bony prezentowe na 150 zł III miejsce zdobyli uczniowie gimnazjum w Kruszynie (100 zł. i bon prezentowy w wysokości 90 zł) Ponadto komisja sędziowska przyznała dwa indywidualne wyróżnienia aktorskie (każde po 100 zł) dla Aleksandry Staniewskiej z Gimnazjum w Borownie za rolę Józefiny i Klaudii Kyzioł z Zespołu Szkół w Mstowie, również za rolę Józefiny. Dodatkowo zwycięski zespół wraz z opiekunami i po trzy osoby z każdej grupy wzięły udział w warsztatach teatralnych w dniu 18.11.09 r., które poprowadziła Ewa Oleś. Warto również nadmienić, iż laureat konkursu wystąpi podczas XI Święta Muzyki w Filharmonii Częstochowskiej.
Mamy nadzieję, że Konfrontacje Artystyczne przyczyniły się do kształcenia i inspirowania młodych ludzi w atmosferze pamięci i szacunku do niepowtarzalnych autorytetów muzycznych.

Komentarze są wyłączone.